NULL string(0) ""

Uchwała nr XXVII/3/2014Rady Gminy Rogowoz dnia 28 lutego 2014zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii Gminy Rogowo na lata 2012-2016 Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013r.poz. 594, poz. 645 i poz. 1318) oraz art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2012r poz. 124, zmiana : Dz. U. z 2011r. Nr 117, poz. 678)

Uchwała nr XXVII/3/2014
Rady Gminy Rogowo
z dnia 28 lutego 2014


zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii Gminy Rogowo na lata 2012-2016

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013r.poz. 594, poz. 645 i poz. 1318) oraz art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2012r poz. 124, zmiana : Dz. U. z 2011r. Nr 117, poz. 678)


uchwala się co następuje :


§ 1. W załączniku do uchwały Nr XI/49/11 Rady Gminy Rogowo z dnia 29 grudnia 2011r w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii Gminy Rogowo na lata 2012 – 2016, zmienionej uchwałą Nr XIV/21/12 Rady Gminy Rogowo z dnia 27 czerwca 2012r, uchwałą Nr XIX/45/12 Rady Gminy Rogowo z dnia 28 grudnia 2012r., uchwałą Nr XXVI/58/13 Rady Gminy Rogowo z dnia 30.12.2013r. rozdział Diagnoza problemów narkomanii otrzymuje brzmienie :
„ Diagnoza problemów narkomanii.
Diagnoza problemu narkomanii służy dostosowaniu lokalnej polityki wobec problemu narkomanii i innych używek. Wymaga stałej aktualizacji. Stałe monitorowanie sytuacji w zakresie używania i eksperymentowania z narkotykami dostarcza podstaw do planowania działań profilaktycznych oraz przesłanek do oceny ich skuteczności.
Monitorowanie stanu problemów narkotykowych na terenie gminy Rogowo będzie odbywało się  poprzez :
- zbieranie danych statystycznych,
- prowadzenie badań ankietowych dotyczących skali zjawisk,
- analiza uzyskanych danych, opracowanie wniosków i priorytetów do dalszej pracy.
Używanie narkotyków, szczególnie przez młodzież gimnazjalną oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych, niesie za sobą powszechnie znane szkody zdrowotne i społeczne. Niepokojące zjawisko jakie spostrzegamy u młodzieży jest to, że coraz bardziej popularne są dopalacze i napoje energetyczne. Dlatego szczególny nacisk należy położyć na działalność profilaktyczną wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjum.
Przeprowadzona ankieta w Publicznym Gimnazjum w Rogowie zobrazowała sytuację z terenu gminy i zdaniem 117 respondentów narkotyki stanowią olbrzymi problem dla społeczeństwa. Innego zdania jest 7 badanych, uważają oni, iż narkotyki są sposobem na rozrywkę. Z kolei 13 badanych narkotyki, to nic wielkiego.
Zdaniem 20,4% badanych gimnazjalistów narkotyki stanowią atrakcję dla młodzieży, odmiennego zdania jest 45,6% badanych, natomiast 34% respondentów nie ma własnego zdania na ten temat.
137 gimnazjalistów udzieliło odpowiedzi, iż nigdy nie zażywali narkotyków.
Z przedstawionej przez Komendę Powiatową Policji w Rypinie analizy stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego za 2013r. wynika, że na terenie gminy Rogowo w omawianym okresie nie stwierdzono przestępstw „narkotykowych”.
Po przeanalizowaniu sytuacji można przyjąć, że zagrożenia problemem narkomanii nie ma, ale nie można powiedzieć, że problem nie istnieje.
Z uwagi na możliwość zaistnienia zjawiska narkomanii, zachodzi potrzeba podejmowania działań, które umożliwiłyby wczesne rozpoznanie zagrożeń i pomoc młodzieży. Należy stwierdzić, że każda jednostka oświatowa zagrożona jest zjawiskiem narkomanii. Dotyczy to również świetlic, kawiarenek internetowych i innych miejsc, w których przebywa młodzież.
W związku z powyższym niezbędne jest kontynuowanie już istniejących oraz wdrażanie kolejnych programów profilaktycznych i działań zapobiegających przypadkom narkomanii. Za konieczne należy uznać prowadzenie szerokiej działalności informacyjnej na temat szkodliwości narkotyków oraz sposobów wychodzenia z uzależnienia. Przedsięwzięcia te wymagają zaangażowania instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, działających na obszarze zapobiegania narkomanii, szkół, psychologa, pedagoga, pracowników obiektów kulturalnych.
Największe pole działania profilaktycznego posiadamy w placówkach oświatowych, gdzie młodzież będzie informowana o szkodliwym wpływie narkotyków na zdrowie człowieka – uzależnienie, a ponadto :
- przedstawienie, w jaki sposób narkotyki niszczą organizm,
- udzielenie odpowiedzi na pytanie, dlaczego ludzie sięgają po narkotyki,   
- czy warto brać narkotyki?
- omówienie zagrożenia związanego z uzależnieniem,
- nabywanie umiejętności odmawiania używek ( uczenia zachowań asertywnych ).
Bardzo ważna jest edukacja rodziców na temat narkotyków. Im więcej rodzic wie o środkach psychoaktywnych, tym łatwiej przekona dziecko o ich szkodliwości. Wychowawcy mają bezpośredni kontakt z rodzicami, będą zwracali uwagę na sygnały ostrzegawcze pojawiające się w przypadku uzależnień. Będą zachęcali rodziców do korzystania z fachowej literatury o problematyce uzależnień i zagrożeń, mogą uczestniczyć w prelekcjach, w warsztatach : rodzice i uczniowie.
Z uwagi na fakt, iż najbardziej podatni na używanie środków psychoaktywnych są ludzie młodzi, najlepszym sposobem zapobiegania tym problemom jest zapewnienie młodzieży właściwych perspektyw. Najskuteczniejszymi strategiami profilaktycznymi są strategie angażujące szkołę i rodzinę. Nie ma prostych i skutecznych recept na to jak uchronić dziecko przed narkotykami, ale jedno jest pewne : im lepszy kontakt z dzieckiem, tym łatwiej ustrzeżemy je przed narkotykami.”  
                                                                      
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Rogowo.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

metryczka


Opublikował: Mariusz Gębicki (8 kwietnia 2014, 09:18:08)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1111